piątek, 14 kwietnia 2017

"Mati, Rafi i chomik z kosmosu." Rafał Kotek

Wydawnictwo: Ridero
Liczba stron: 33
Data wydania: 25.03. 2017
Kategoria: Bajki edukacyjne


Dzisiaj u mnie nowość - bajeczka. Jako mama, czuję się w obowiązku, aby mieć rozeznanie również w tej kategorii. Choć bajka ta przeznaczona jest dla dzieci od ok 8 lat wzwyż, a mój synek jest jeszcze trochę za malutki na zrozumienie jej - to wiem, że będzie jedną z najważniejszych, które na niego czekają. I bez wątpienia niejeden dorosły, również mógłby się wiele z niej nauczyć.
Autor, Pan Rafał Kotek, za pomocą prostej fabuły porusza tu bardzo ważny temat - ekologię. 
Dwóch ośmiolatków - Mateusz i Rafał - ratują z opresji małego chomiczka. Jeden z chłopców za nieoczekiwaną zgodą rodziców, zatrzymuje go u siebie w domu i nadaje imię - Chomi. Szybko jednak okazuje się, że nie jest to zwykły chomik - a przybysz z innej planety, który pod postacią zwierzaka, przybył na Ziemię, by udzielać ciekawych lekcji dzieciom."- Cześć - powiedział. - Jak się dzisiaj czujesz? Zklimatyzowałeś się już? - Zmierzyli się wzrokiem. Mati miał wrażenie, że chomik patrzy na niego i rozumie każde słowo. Nie zdziwiłby się, gdyby nawet mu odpowiedział.
 - Mówi się zaaklimatyzowałeś - poprawił go Chomi, śmiesznie poruszając pyszczkiem. Mateusz jednak się zdziwił. Więcej, omal nie krzyknął z przerażenia." 

Lekcje mają dotyczyć tematu dbania o środowisko, aby nasza Planeta, mogła jeszcze długo posłużyć przyszłym pokoleniom.
Chomik, w ciągu zaledwie kilku dni uświadamia chłopcom, co mogą zrobić, by pomóc chronić środowisko. Dowiadują się, jak poprawnie należy segregować śmieci, i dlaczego to takie ważne. Dzieci poznają też zasady oszczędzania wody, prądu i gazu.

"Degradujecie środowisko naturalne, wycinacie lasy, trujecie powietrze i wodę. Jeśli tak dalej pójdzie, za kilkadziesiąt lat nie będzie się dało na Ziemi żyć. Dlatego zostałem wysłany jako jeden z pierwszych by was ostrzec."

Obok ekologii, autor porusza też inne ważne dla dzieci kwestie. Jak zastraszanie przez szkolnych łobuzów, zasady bezpieczeństwa, konflikty z rodzeństwem i z rówieśnikami, czy kwestię nieobecności jednego z rodziców, który pracuje poza granicami naszego kraju.
Wszystkie tematy są przedstawione w sposób łatwy, zrozumiały dla dzieci. Autor nie pozostawia żadnego pytania bez odpowiedzi. Zachęca dzieci do naśladowania bajkowych bohaterów, do utożsamiania się z nimi. Zwraca również uwagę nas - dorosłych, na to, jak ważna jest edukacja najmłodszych w temacie dbania o przyrodę, bo jak mówi stare przysłowie: "Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał"...


"Po tym jak Chomi pożegnał się z przyjaciółmi i wrócił na swoją planetę, chłopcy wcielali w życie jego ekologiczne rady. We wrześniu powrócili do szkoły i przekazali je kolegom i koleżankom. Oczywiście poinstruowali też rodziców. Poszło trochę opornie, ale w końcu przekonali się do segregacji odpadów i wzięli sobie do serca dobre rady synów."

Książka w moim odczuciu bardzo wartościowa. Nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.
Czyż nie uczymy najmłodszych, że papierki należy wyrzucać do kosza, wodę zakręcać a światło gasić? - uczymy. A czy sami zawsze stosujemy się do tych reguł? Na to pytanie każdy pewnie sam sobie odpowie. Maluchy we wszystkim nas naśladują, dlatego dla mnie lekcją z tej bajki jest fakt, że trzeba zacząć od siebie, bo to my powinniśmy być tym chomikiem - przybyszem z kosmosu.


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję autorowi - Panu Rafałowi Kotkowi.


Książka bierze udział w wyzwaniu czytelniczym "Przeczytam tyle ile mam wzrostu" + 0,2 cm

 

4 komentarze:

 1. Takich wartościowych książek nigdy za wiele :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby jak najwięcej 😉
   Dzięki, pozdrawiam

   Usuń
 2. Bardzo fajna okładka! Książka zdaje się być naprawdę wartościowa i pożyteczna, kiedy będę miała swoje dzieci, z pewnością się jej bliżej przyjrzę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak naprawdę warto dzieciakom taką formę rozrywki zaproponować 😊
   Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 😊

   Usuń

Wszystkie komentarze są dla mnie bardzo ważne i bardzo mnie cieszą - dlatego dziękuję Wam za wszelką aktywność na moim blogu. Zaglądam do każdego, kto zagości u mnie - komentuję i obserwuję te blogi które mnie zainteresują 😉