czwartek, 5 stycznia 2017

" To się da! " Anna Sakowicz

 Wydawnictwo: Szara Godzina
 Liczba stron: 304
Data wydania: 02.02.2016r.
Kategoria: Literatura współczesna


Anna Sakowicz to polonistka, redaktorka i blogerka. Jej wcześniejsze prace to zbiór humoresek
"Żółta tabletka", powieść " Szepty dzieciństwa", "Złodziejka marzeń".

 Z wielką chęcią sięgnęłam po "To się da!", gdyż jest to kontynuacja "Złodziejki marzeń", czyli historia dalszych losów Joanny - nauczycielki, która będąc na życiowym zakręcie postanawia wziąć, roczny urlop i odpocząć. Tak się składa, że wraz z córką wyjeżdżają do Starogardu Gdańskiego (na Kociewie) opiekować się ciocią. 
Tam Joanna może choć na chwilę zapomnieć o rozwodzie i kłopotach, przez które musiała ostatnio przejść.
Kobieta szybko odnajduje się w nowym miejscu, a ciocia, która rzekomo miała być bardzo schorowana, okazuje się całkiem sprawną i sympatyczną starszą panią. Córka Joanny - Lusia, rozpoczyna naukę w liceum w Gdańsku i jest oczarowana nową szkołą i otoczeniem.
Joanna po zawarciu kilku nowych znajomości, zaczyna się udzielać w starogardzkim hospicjum dla dzieci jako wolontariuszka. Tam naucza języka polskiego, oraz w wolnych chwilach pisze bajki dla dzieci.
Los stawia na jej drodze pewnego chirurga - Artura, do którego jej serce zaczyna bić mocniej.
Między nią a Arturem rodzi się uczucie.

W  "To się da!"-  jej urlop powoli dobiega końca -  kobieta staje przed dylematem: wrócić do rodzinnego miasta, gdzie ma stałe zatrudnienie, czy zostać w Starogardzie u boku kochanego mężczyzny, jednak bez większych perspektyw na pracę. Śmierć jednej z dziewczynek, którymi opiekuje się Joanna w hospicjum, dodatkowo potęguje jej rozgoryczenie. Kobieta bardzo to przeżywa. Dzięki wsparciu Artura, Lusi i przyjaciela - Piotra, który ma fundację pomagającą chorym dzieciakom, Joanna postanawia możliwie zapobiec dalszym tragediom podopiecznych. Postanawiają wraz z fundacją zorganizować pieniądze na pomoc jednej z najbardziej potrzebujących dziewczynek. Jednym z pomysłów jest wydanie i sprzedaż bajek, które napisała Joanna. Czy to się da? - nasuwa się pytanie. Los stawia przed kobietą wiele przeszkód...czy Joanna rozwiąże swoje problemy i dylematy?. Autorka trzyma czytelników w niepewności do samego końca.

" To się da!" pokazuje człowieka  takiego, jakim jest - ze wszystkimi jego wadami i zaletami. Odsłania ludzką zawiść, zazdrość, bezradność ale też wiarę, i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. 
Wyzwala przeróżne emocje....od strachu, poprzez niepewność i niepokój, aż do śmiechu. Powieść przeplatana jest dużą dawką dobrego humoru, zabawnych sytuacji, które mogą przytrafić się każdemu. 
To wszystko sprawia, że jest po prostu bardzo ludzka :-)  
Książka bierze udział w wyzwaniu czytelniczym "Przeczytam tyle, ile mam wzrostu" + 1,55 cm   
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wszystkie komentarze są dla mnie bardzo ważne i bardzo mnie cieszą - dlatego dziękuję Wam za wszelką aktywność na moim blogu. Zaglądam do każdego, kto zagości u mnie - komentuję i obserwuję te blogi które mnie zainteresują 😉